כאבי ראש ומיגרנה- עוד לא אבדה תקוותנו גישות חדשות לטיפול בכאבי ראש ומיגרנות.

מיגרנה מוגדרת ע”י ארגון הבריאות העולמי כאחת המחלות המגבילות ביותר.

כמיליון ישראלים סובלים ממיגרנה, ונשים יותר מגברים. 50% מהמסובלים ממיגרנה לא מאובחנים

נכון. ו… לצערנו הרב מדובר במחלה תורשתית.

מהי מיגרנה? ומהו כאב ראש תעוקתי?

מי סובל מהם? והאם הם תורשתיים?

עד כמה באמת פוגעת מיגרנה באיכות החיים?

האם נכון המיתוס אודות הקשר בין מיגרנות ונשים?

איך מאבחנים נכון מיגרנות ?

ומהן שיטות הטיפול החדשניות בה?

ד”ר דניאל עובד, מומחה בנוירולוגיה, מנהל מרפאת כאבי ראש וכאב כרוני, מוסמך בדיקור רפואי לכאבי ראש, מרכז מומחים, בי”ח לניאדו מתארח באתר ManageMed ומספר את כל מה שצריך לדעת על מיגרנות, ואיך מטפלים בהן נכון, כולל מחקרים וממצאים חדשים על כאב ומיגרנות מהכנס האחרון של החברה הבינלאומית לכאבי הראש.

מהם סוגי כאבי הראש הנפוצים?

שני הסוגים הנפוצים ביותר של כאבי הראש הם המיגרנה וכאב הראש התעוקתי.

מיגרנה היא מחלה הידועה מהעת העתיקה ומקור השם מן היוונית הקדומה- Hemicrania אשר שובש בהמשך ל- Migraine.

המיגרנה מתאפיינת בכאבי ראש אפיזודיים, לרוב חד-צדדיים, בדרגה בינונית-קשה, הנמשכים בין ארבע שעות ל- 72 שעות, מחמירים במאמץ, מלווים בבחילות ובהקאות, ובאי סבילות לאור ולרעש. עד היום לא נמצא סמן ביולוגי לזיהוי המיגרנה, והאבחנה היא קלינית, על פי תלונות החולה.

סוגי מיגרנות:

ניתן לחלק את כאבי הראש לראשוניים ולמשניים. כאבי הראש הראשוניים אינם קשורים במחלה מוגדרת, וכוללים מיגרנה, כאב ראש תעוקתי וכאב ראש מקבצי. בקבוצה המשנית נכללים כאבי ראש שהגורם להם ידוע, לדוגמא כאבי ראש הקשורים לסינוסים, חסימה ורידית, תהליכים הגורמים לעליית הלחץ בתוך הגולגולת וכדומה.

איך אדע שיש לי מיגרנה?

נהוג להבחין בין שתי צורות עיקריות של מיגרנה: מיגרנה ללא אירוע מקדים- אאורה (Aura) ומיגרנה עם אאורה. האאורה מופיעה באופן טיפוסי לפני כאבי הראש, נמשכת כ- 20-30 דקות בממוצע,  ומתבטאת לרוב כהפרעה בשדה הראייה (כמו הופעת אורות מהבהבים או משוננים, או נקודות של עיוורון בשדה הראייה), הפרעת תחושה בפלג גוף, או קושי בדיבור. במקרים מסוימים מופיעות 24 שעות לפני ההתקף תחושות של עצבנות, עייפות וחוסר או עודף תיאבון.

מה השכיחות של מיגרנות ?

כ-15% מהנשים וכ-6% מהגברים סובלים ממיגרנה. השכיחות הגבוהה ביותר היא בין הגילאים 25-55, ופוחתת באופן משמעותי לאחר גיל 55.

השפעת המיגרנה על איכות החיים?

מיגרנה מוגדרת ע”י ארגון הבריאות העולמי כאחת המחלות המגבילות ביותר.

איכות החיים של החולה המיגרנוטי הסובל מהתקפים תכופים היא קשה המחלה פוגעת במארג הבריאותי של החולה עצמו, בקשריו המשפחתיים, בתפקודו החברתי וביכולתו לעבוד וללמוד.

מה גורם למיגרנה?

ההסבר הפיזיולוגי לתופעת המיגרנה עדיין אינו ברור מספיק.

אם בעבר האמינו שההתכווצות וההתרחבות של כלי הדם , אשר בשלב האאורה מתקדמת בקצב של 2-3 מ”מ בדקה, ומכונה spreading depression, היא הסיבה העיקרית למיגרנה, הרי כיום מרבית המומחים סבורים שהמיגרנה היא בעיקרה מחלה של המח, ולא של כלי הדם המזינים את המח.

ממצאים אחרונים בתחום מצביעים על כך שכאבי הראש מופיעים כבר בשלב שבו ירידה ממושכת בפעילות המוחית הגורמת לירידה משנית באספקת הדם האזורית. בהמשך שינויים בקליפת במוח, המשפיעים ככל הנראה על גזע המוח מביאים להתרחבות כלי הדם של קרומי המוח , ויצירת תגובה דלקתית עצבית.

האם מיגרנה היא תורשתית?

מיגרנה היא מחלה העוברת בתורשה !!!. ל- 60% מהסובלים ממיגרנה יש הורה הסובל ממיגרנה, ול-80% יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל ממיגרנה.

האם קיים קשר בין מיגרנה לאירועים מוחיים?  ומהם גורמי הסיכון?

מחקרים רחבי היקף הראו  שהסיכוי לאירוע מוחי באלו הסובלים ממיגרנה עם אאורה הוא פי 2 לעומת האוכלוסייה הכללית. הסיכון עולה בנוסף פי 10 אם מעשנים, ופי 14 אם משתמשים בגלולות למניעת הריון על בסיס אסטרוגן. עישון + שימוש בגלולות מעלה את הסיכון לפי 35. מאידך, אין עלייה בסיכון באלו הסובלים ממיגרנה ללא אאורה.

גישות לטיפול במיגרנה-

ניתן לחלק את הטיפול במיגרנה לטיפול לא תרופתיים ותרופתיים.

טיפולים לא תרופתיים כוללים שינויים באורח החיים והימנעות ממצבי מתח קיצוניים. כמו כן יש להימנע מסוגי מזון מסויימים, לדוגמא, שוקולד, גבינה צהובה ויין, שלעיתים עלולים להוות גורם מזרז להתקפים של מיגרנה.

טיפולים תרופתיים להתקף חריף – כוללים תרופות לא ספציפיות כגון נוגדי דלקת למיניהם , או תרופות ספיציפיות למיגרנה- טריפטנים (לדוג’ רילרט, ריזלט, זומיג, אימיטרקס)- שהם אגוניסטים לסרטונין (5HT1). הטריפטנים עובדים למעשה על הרצפטורים בתאי העצב ולא על כלי הדם.

טיפול מונע במיגרנה

טיפול מונע – כאשר מספרם של התקפי המיגרנה עולה על ארבעה בחודש נהוג לתת טיפול מונע. הטיפול נמשך כשישה חודשים, והוא כולל קבוצות שונות של תרופות, כגון: חוסמי ביתא, תרופות אנטי כפיוניות, תרופות נוגדות דיכאון, ואחרות. גם נטילת ויטמין 2B ומגנזיום עשויה לסייע.

טיפולים בבוטוקס במצבי קיצון (מיגרנה כרונית)

במצבים של מיגרנה כרונית שלא מגיבה היטב לטיפול תרופתי, נהוג להמליץ על טיפול בהזרקה של בוטוקס בשרירים הכואבים אחת למס’ חודשים. יעילות הטיפול היא כ- 50%. נכון לרגע זה הטיפול אינו כלול בסל התרופות ועלותו גבוהה באופן יחסי.

כאב ראש תעוקתי (Tension-Type Headache)

כאב ראש תעוקתי הוא הנפוץ ביותר. כ- 49% מהנשים, ו- 42% מהגברים יסבלו לפחות פעם אחת במהלך חייהם מכאבי ראש תעוקתיים.

כאב הראש פחות דרמטי ממיגרנה. לרוב מפוזר ודו צדדי, מתואר כתחושה של לחץ מסביב לראש המתחיל בעורף ונמשך עד למצח ואזור ארובות העין.

כאב זה מופיע בעוצמה ותדירות משתנה ועלול לתקוף את הסובלים ממנו גם על בסיס יומיומי, אך לרוב אינו גורם להפרעה בתפקוד היום יומי.

הטיפול בכאב הראש התעוקתי הוא בעיקר בתרופות כמו אקמול, אופטלגין, אספירין וכדומה. כשהכאב הוא בתדירות גבוהה מקובל לתת שילוב של תרופות מקבוצות שונות, כגון: תרופות נוגדות דלקת, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות אנטי כפיוניות ואחרות.

דיקור סיני רפואי לטיפול במיגרנות וכאבי ראש-

מחקרים וגישות עדכניות מראים על יעילותו הרבה של טיפול מתמחה בדיקור סיני רפואי למניעת תדירות ההתקפים ולטיפול בכאבי ראש ומיגרנות. באלו הסובלים ממיגרנה,  נמצא שדיקור סיני כטיפול מניעתי היה אפקטיבי יותר מטיפול תרופתי במניעת תדירות ההתקפים.

הטיפול בדיקור סיני נמצא יעיל בטיפול לכאב ראש מסוגים שונים, ובמיוחד לאלו הסובלים ממיגרנה וכאב ראש תעוקתי.  יעילות הטיפול הוכחה באופן מובהק מול קב’ פלסבו.

שתי סקירות מערכתיות רחבי היקף, שפורסמו בספריית ה- Cochrane Collaboration בשנת 2009, בחנו האם הטיפול בדיקור סיני הוא טיפול אפקטיבי ויעיל בחולים הסובלים ממיגרנה וכאב ראש תעוקתי.

התוצאות הראו ש 47% מהנבדקים הסובלים מכאבי ראש תעוקתיים שטופלו בדיקור סיני דיווחו על הפחתה של 50% לפחות בתדירות ההתקפים, לעומת 16% הפחתה בלבד בקב’ הביקורת.

לסיכום:

אבחון נכון של סוג כאב הראש מכריע בגישה הטיפולית בו. ניתן וחשוב לטפל בכאבי ראש . וישנו יתרון משמעותי לקביעת אבחנה ע”י מומחה. ניהול מהלך טיפולי שבוחן את כל האופציות הטיפוליות .קיים יתרון משמעותי למרפאות כאבי ראש שמציעות טיפולים משלימים לכאבי ראש, כגון דיקור סיני או רפואי, פסיכולוג רפואי, פיזיותראפיסט וכו’. וגם אם ניסיתם טיפול בדיקור סיני שלא הטיב את מצבכם, המשיכו להיות אופטימיים והחליפו מטפל, כי לא כל מי שמטפל בדיקור סיני, יודע לטפל ביעילות בכאבי ראש.

בשאלות או פניות נשמח לסייע info@manage-med.com