רפואת גברים- זה כבר לא סוד

גישות טיפוליות מתקדמות לטיפול בבעיות שמטרידות גברים לא מעטים ובנות זוגם, בעולם ועכשיו גם בארץ. מאמר אורח מאת ד”ר שי שפי, מומחה לאורולוגיה ואנדרולוג.

מהי רפואת גברים ואיך לא שמענו עליה עד עכשיו?

מי פונה ובאילו מצבים?
מיהו הרופא המתאים לטיפול בגברים?
כל מה שבעבר היה נשאר בחדרי חדרים, ניתן ואפשר לטפל, ויפה שעה אחת קודם!
ד”ר שפי מוביל את תחום רפואת גברים או “אנדרולוגיה” בישראל, עם התמחות-על ייחודית באנדרולוגיה (פוריות הגבר והפרעות בתפקוד המיני).
בעבודתו ב-UCSF, מבתי החולים המובילים בתחום בארה”ב,  נחשף ד”ר שפי למספר רב של מטופלים ובמגוון הרחב ביותר האפשרי של בעיות בתחום האנדרולוגיה. במקביל, השתלם בשיטות האבחנה והטיפול המתקדמות ביותר, לרבות מיקרוכירורגיה (ניתוחים המבוצעים בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי מיוחד), בה הוא מוכר כחלוץ בארץ.
מהי אנדרולוגיה?
מקור המילה אנדרולוגיה הוא ביוונית עתיקה (Andros – גבר, Logia – מדע). למעשה, אנדרולוג עבור הגבר הוא בדיוק כמו גינקולוג לאישה. אולם, אם כמעט בלתי אפשרי למצוא אישה שאינה יודעת באילו מקרים היא צריכה לפנות לגינקולוג, הרי שקשה למצוא גבר שידע אפילו במה עוסק אנדרולוג.
באילו מצבים היא מטפלת?
באופן מפתיע  גברים בכלל, לרבות אלה שבגיל הפריון, על שלל הבעיות הרפואיות המיוחדות להם, מהווים את אחד המגזרים הרפואיים הגדולים ביותר שאינם זוכים לקבל טיפול מתאים, ובמקרים מסוימים עלולים להגיע עד להזנחה של ממש. מגוון מצבים רפואיים כהפרעות בפריון, הפרעות בתפקוד המיני, טסטוסטרון נמוך, וכאבים כרוניים, עלולים להשפיע באופן שלילי על הערכה עצמית, קשרים עם בת-זוג, תפקוד יומיומי והצלחה מקצועית של הגבר. למרות זאת, קשה מאוד למצוא רופאים שהוכשרו באופן רשמי ועוסקים בתחום זה.
מהו אנדרולוג?
המונח “אנדרולוג” במשמעותו הרחבה, כולל חוקרים של מערכת המין הזכרית והזרע, לצד רופאים העוסקים במגוון ההיבטים הרפואיים הייחודיים רק לגברים (פוריות הגבר, הפרעות בתפקוד המיני, חוסר טסטוסטרון, כאבים גניטליים, אשכים טמירים, דלקות באשך / יותרת האשך / ערמונית, ועוד).
מהי ההכשרה הנדרשת לרופא אנדרולוג?
הרופא-אנדרולוג המודרני סיים התמחות באורולוגיה, ואח”כ השלים התמחות-על באנדרולוגיה. נכון למועד כתיבת שורות אלה (נובמבר 2011), התמחות-על באנדרולוגיה ניתנת לביצוע רק בארה”ב ובאירופה. היופי והמורכבות באנדרולוגיה המודרנית נובעים משילוב בין שני תחומים ברפואה: רפואה פנימית (בייחוד אנדוקרינולוגיה) מחד, וכירורגיה מאידך. על העוסק בתחום להכיר שני תחומים שונים אך משלימים אלה, כדי לאבחן נכון את הגבר הפונה אליו, ולהציע לו את הטיפול הנכון.
בכל שאלה בנושא אנדרולוגיה ורפואת גברים פנו אלינו עכשיו:info@manage-med.com