ניתוח גינקולוגי- העידן החדש ,אפשר גם ללא פתיחת בטן!

סיפור אישי של  אישה שעברה ניתוח גינקולוגי מורכב מאוד בסיוע רובוט , ונחסכה לה פתיחת בטן מורכבת, במקום חודשים של התאושוות שחרור אחריי יומיים
והמסר שלה: בקשו את האפשרות מהרופאים כי אין שום סיבה לסבול.


מ. בת 56 התקשרה אלינו בתחילת ינואר. “שלום, יש לי תאים סרטניים. אני רוצה לדעת יותר על הניתוח ברובוט”.הקול היה מבולבל ומאוד ברור היה שהיא במצוקה גדולה.
שיחת הטלפון הזאת התחילה למעשה את ההליך הרפואי שלימד אותי הבנה חשובה ביותר:
ניתוח גניקולוגי לא חייב להיות מה שראינו עד לפני כמה שנים- חודשים ארוכים של החלמה איומה ושיבוש כל מהלכים החיים. אפשר גם אחרת.
להפתעתי שמכירה ומלווה מזה שנים רבות מטופלות בניתוחים מורכבים כאלה ואחרים – דווקא בניתוח מורכב כל כך כמו ניתוח לטיפול בסרטן ברחם ההחלמה הייתה פשוטה והחזרה לתפקוד עוד יותר.
היום, חודשיים אחריי הניתוח של מ. היא מבקשת לספר לנו את הסיפור שלה בלשונה. למען נשים אחרות בגילוי לב גדול ומתוך רצון אמיתי ש”הקידמה תגיע לכולן”.

החדשות הטובות- את צריכה ניתוח.
לפניי כמה חודשים התחיל אצלי דימום די רציני. הלכתי לרופא הנשים שעשה בדיקה לסרטן הרחם. כעבור 10 ימים הוא התקשר. ואמר שהתוצאות לא טובות יש תאים סרטניים ברירית הרחם.
“את חייבת ניתוח הוא אמר לי”. אחכ הבנתי שאלה הבשורות הטובות. כי יש גם נשים שאצלן הסרטן נמצא בשלבים מתקדמים יותר ואי אפשר לנתח.
הרופא הסביר לי שאפשר בביה”ח ציבורי מכיוון שיש לי ביטוח פרטי עומדת בפניי גם האופציה הפרטית והפנה אותי לרופא כירורג מאוד בכיר שהוא מכיר.
עולמי חשך עליי.
מעבר לחשש הגדול- “סרטן” מה זה אומר ואיך אצא מזה? חששתי מהמשמעוית של ה”כאן ועכשיו” . כמה מחברותיי הטובות עברו ניתוח לכריתת רחם ויש לי זכרון טרי מאוד של המשמעויות:  כמה מהן  שכבו אחריי ניתוח בבית חודשיים, כמה מהן מנוטרלות לגמריי לא רק מהעבודה גם מהאפשרות לעשות משהו, מכורות למשככי כאבים.
אבל הבנתי שאני חייבת להמשיך זה לא ניתוח בחירה. הלכתי להתייעץ אצל הרופא אליו הפנה אותי הגניקולוג שלי , משהו שם לא הרגיש לי נכון. החלטתי לקחת חוו”ד שנייה,  והתחלתי לברר.
חפשתי באינטנרט, ובמקביל פניתי לרופאת המשפחה שלי שהפנתה אותי לפרופסור פנסקי .

ביררתי באינטנרט- וזה נשמע יותר מדי טוב
בשיטוט שלי באינטנרט,  מצאתי אתר של מידע על ניתוחים מתקדמים בגיניקולוגיה באמצעות רובוט ניתוחי, ראיתי שחלק מהניתוחים שמבצעים באמצעות רובוט מטפלים גם בסרטן הרחם. הפרסום דיבר על יתרונות הניתוח הרובוטי- פחות סיבוכים, פחות כאבים, החלמה קצרה יותר.
זה נשמע קצת יותר מדי טוב, וודאי לאור היכרותי עם הניתוחים שעברו חברותיי.
היה שם גם מידע על קבוצת המומחים הרובוטית ובתוכה פרופ’ פנסקי שכאמור רופאת המשפחה שלחה אותי אליו, בין היתר היה כתוב שבעצם הם עובדים יחד ושני רופאים מומחים אחד למעשה רואים אותך- בטיפול בסרטן אני מקבלת שתי חוו”ד לפניי שני מנתחים בכירים בניתוח. החלטתי לבדוק.

התקשרתי לטלפון שהיה בדף המידע , הגעתי לManageMed שליוותה אותי לאורכו של כל התהליך. על כל שלביו.
הפגישה עם פרופ’ פנסקי הייתה שונה מהפגישה עם הרופא הקודם ושמחתי שניגשתי לעוד התייעצות. בגלל אופן העבודה שלהם- כקבוצה רובוטית, התקיימה גם התייעצות יחד עם רופא נוסף ד”ר צבי ואקנין שהוא אונקוגניקולוג במקצועו, סוג של שניים במחיר אחד (:
הפרופ’ היה אופטימי , גרם לי להבין שהניתוח חיוני ובמקרה שלי ייתכן ויצליחו לנקות הכל ולהשאיר אותי ללא זכר לסרטן.
מבחינת טכניקת הניתוח, הסביר לי שבעצם עבורי הניתוח בעזרת רובוט הוא האופציה הכי טובה
בין היתר בגלל משקלי הגבוה מאוד- ניתוח בלפרוסקופיה מוגבל בנגישות שלו,
לרובוט יש לו אפשרות גדולה יותר לדייק.
הוסבר לי שזה ניתוח מורכב אמנם, אבל כאן הרובוט מאפשר למנתח הרבה  מאוד יתרונות ניתוחיים.
וגם נאמר לי שזה עדיף לי- פחות כאבים, החלמה קצרה וכו’.

העניין הזה נפל עליי כרעם ביום בהיר.
חשוב להבין. אני מורה בחטיבת ביניים.  המחלה תפסה אותי בזמן קריטי בעבודה וידעתי שאני לא יכולה להרשות לעצמי להיעלם חודשים רבים. קשה לתאר את הפחד ברגעים האלה. ואת חוסר הוודאות .

אבל הספירה לאחור החלה. נקבע תאריך ניתוח.
ManageMed , ורד, ליוותה אותי בכל התהליך. חוץ מהמידע והעזרה להגיע לפרופ’ פנסקי מהר כי תורים אליו לא היו קצרים, כדי לקבל אישור לניתוח ברובוט מהביטוח הפרטי שלי הייתי צריכה לעבור כמה וכמה תלאות. אבל לאחר שבדקו יחד איתי את מה מגיע לי בביטוחים השונים , כחלק מהשירות של הקבוצה הגינקולוגית בעצם הורידו ממני כמעט את כל העול של לטפל בביטוחים.
החומר הוגש בשבילי גם לביטוח הפרטי וגם למשלים, עקבו אחריי אישורים, הביטוח עיכב את הטיפול בי אבל הליווי שקבלתי השאיר אותי לגמריי מודעת למה מגיע לי ושמר על האינטרס שלי כולל איך הופכים כל תשובה חלקית של הביטוח למה שאני זקוקה לו – אישור דחוף לניתוח וכיסוי מלא של כל ההוצאות.

היום הגדול הגיע.
הגעתי לאסותא ת”א וניתחו אותי  דר ואקנין ופרופסור פנסקי שני מומחים כל אחד משלים את השני. הניתוח היה 3 שעות. ידעתי שאני בידיים טובות אבל המתח היה עצום- מה מצפה לי אחריי?
האשפוז באסותא היה מעולה – ממש כמו מלון. גם הצוות וגם הטיפול של האחיות הביקור של הרופאים התחושה הכללית הייתה שהייתי מאוד עטופה.

ההפתעה הגדולה הייתה אחריי הניתוח. הציפייה שלי לכאבים הייתה ברורה. לא רק שלא כאב לי, בלילה הראשון מרוב החשש שיכאב ביקשתי משככי כאבים.
אבל למעשה לא היה שום כאב שדרש את זה. וזה כל מה שלקחתי מאז !
בבית החולים אושפזתי סך הכל פחות מיומיים. (הזכרון שלי של החברות שלי שעברו ניתוח דומה והיו מאושפזות לפעמים שבוע ולפעמים יותר היה מאוד חד).
והחזרה הבייתה הייתה עוד יותר מפתיעה. מעבר לנפיחות קלה בבטן מעט דימום והיה איזה יום עם קצת חום, נכנסתי לשיגרה . בגלל שהרופא בכל זאת הנחה אותי לקחת את הדברים לאט, הקפדתי לא למהר . אחריי פחות משבועיים חזרתי לגמריי לעבודה. לתפקוד מלא.

התוצאות של הניתוח היו מעולות . הגידול הוסר לחלוטין ואפילו לא נדרשתי לשום טיפול כימו מניעתי כמו שמקובל פעמים רבות במקרים כאלה שלפעמים לא ברור אם הגידול מוסר לחלוטין או שיש שאריות.
חשוב לי מאוד להגיד לנשים שנמצאות בסיטואציה דומה לי:
תבררו תבררו תבררו. אחריי שלמדתי עוד הבנתי שבארה”ב חלק גדול מהניתוחים בגינקולוגיה נעשים ברובוט. זה כנראה לא סתם.
בארץ הידע נמצא לא אצל כל הרופאים. אבל זה כבר פה.
אל תסבלי שלא לצורך.
החויה הכוללת שלי מהניתוח הייתה שירות מעולה בכל הרמות מהרופאים דרך השירות המסייע וגם ביה”ח וההחלמה- הייתה פשוט מעבר לציפיות.
היום, כמעט חודשיים אחריי, הניתוח נראה לי כמו משהו רחוק , אין לי כמעט צלקות בכלל
יש 5 נקודות שלאט לאט גם הצבע שלהן מתבהר.
ו… זה מאחוריי.

למידע נוסף על הניתוח ברובוט תוכלי לקרוא גם כאן

למידע נוסף על רובוט דה וינצ’י בניתוחים גינקולוגים לחצי כאן
לפרטים נוספים על הניתוח הגינקולוגי ברובוט

התקשרי אלינו עכשיו

03-6444425