‎‏ קוצב סקראלי טכנולוגיה מתקדמת לטיפול בדליפת שתן \ שלפוחית רגיזה שאלות ותשובות נפוצות

נשים וגברים רבים הסובלים מבעיות הקשורות באי שליטה בסוגרים פונים אלינו בשאלות הקשורות לטיפול בהשתלת הקוצב הסקראלי.
הכתבה הבאה מרכזת עבורכם תשובות מקצועיות לכמה מהשאלות הנפוצות, לשימושכם.
הכתבה נכתבה בשיתוף ובליווי הרופאים המומחים בארץ המקדמים ומובילים מודעות לפתרון: ד”ר גיל לוי, פרופ’ ליאור לבנשטיין, ד”ר מיכאל ויינריב.
לשאלות נוספות ולמידע בהתאמה אישית צרו עמנו קשר
במייל info@manage-med.com

עד כמה נפוצה הבעיה?
שלפוחית רגיזה היא בעיה שכיחה ונפוצה מאוד באוכלוסייה. הערכות מצביעות על מעל 45 מיליון איש באירופה ובארה”ב אומדים יותר מ-33 מיליון נשים וגברים הסובלים מהבעיה.
בניגוד לדעת רבים, זוהי לא בעיה של נשים בלבד אלא גברים רבים סובלים לא פחות מהבעיה ביחס כמעט 1:1 ביניהם כשהבעיה נעשית שכיחה יותר עם העלייה בגיל.
רבות ורבים מהסובלים ממנה סובלים מפגיעה משמעותית באיכות החיים והתפקוד היומיומי, כשחייהם סובבים סביב מיקום בית השימוש וחשש מתמיד מ”תאונות” בדרגות שונות .

מהן הסיבות לדליפת שתן\ שלפוחית רגיזה?
שלפוחית רגיזה (Overactive Bladder) מוגדרת כאוסף תלונות להפרעה למתן השתן כשהתלונה העיקרית היא תחושת הדחיפות מיידית להשתנה שלא ניתן לדחותה (אל הדחיפות אף יכולים להתלוות גם אירועי דליפת השתן בחומרה שונה) לתחושה של דחיפות (עם או בלי דליפת השתן) יכולות להתלוות תלונות נוספות וביניהן תכיפות יומית למתן השתן וקימה בלילה בגלל הצורך להשתין.
התפקיד הטבעי והתקין של השלפוחית הוא אגירת השתן עד לנפח מסוים ואז ריקון מתואם ורצוני של השתן (השתנה). התפקוד התקין של שלפוחית השתן נמצא תחת בקרה ושליטה של מערכת העצבים שמקשרת את השלפוחית דרך חוט השדרה למוח אשר נותן לנו יכולת לשלוט על האגירה ומתן השתן.
הסיבה להופעת תסמונת השלפוחית הרגיזה קשורה לתפקוד הלקוי של השלפוחית בזמן אגירת השתן. במצב הזה המוח מקבל אותות מוקדמים ולא תקינים על מילוי השלפוחית ונותן פקודה מיידית לשלפוחית השתן להתרוקן. אותה תחושה מורגשת ע”י הסובלים מבעית השלפוחית הרגיזה כדחיפות מיידית להשתנה. בגלל שהאותות הלא תקינים מתקבלים כשנפח השלפוחית קטן יותר מהתקין, לסובל  מבעיית השלפוחית הרגיזה נגרמת תכיפות ההשתנה היומית והלילית מוגברות.

כיצד אדע אם אני אכן סובל/ת מדליפת שתן או שלפוחית רגיזה?
יש לך תסמונת שלפוחית הרגיזה אם את/ה סובלים/ות מאחד התסמינים המוזכרים לעיל. במידה ותסמינים האלה מפריעים לחיי היומיום שלך, אתה יכול לשפר משמעותית את איכות חייך ע”י האבחון והטיפול הנכונים והמותאמים לך.
לבדיקה נוספת האם אתה סובל משלפוחית רגיזה לחץ כאן לאבחון עצמי

מהו האבחון והטיפול אם אני אכן סובל/ת מדליפת שתן או שלפוחית רגיזה?
אבחון נכון הוא חלק בלתי נפרד ממתן טיפול נכון. כיום יש טיפולים שונים לתופעה תרופתיים ואחרים ובהם: טיפולי פיזיותרפיה, שינויים תזונתיים ובאורח החיים, ניהול “יומן ההשתנה”, טיפול נכון במצבי דחק הזרקות ועוד . אך כדי להגיע לאבחון נכון של חומרת הבעיה ולא פחות מכך להתאמת הטיפול הנכון חשוב לפנות למומחה  בתחום השלפוחית הרגיזה.
מעקב נכון אחר המטופל/ת עם שלפוחית הרגיזה, ביצוע שינויים ותוספות לטיפול בזמן יכולים יכולים לשפר הרבה יותר מהר את איכות חייו/חייהולתת מענה מיטבי.
אצל מטופלים רבים, כושלים כל הטיפולים השמרניים והם נמצאים מתאימים לפתרון רפואי שמיועד להחזיר את השליטה לאותו מרכז במוח באמצעות גירוי עצבי.

מהו טיפול בקוצב סקראלי?
טיפול בקוצב הסקראלי (המכונה גם גירוי עצב העצה או, בספרות: גרייה עצבית של עצב העצה) הינו טיפול רפואי המבוסס על טכנולוגיה מתקדמת שפותחה בשנות השמונים המוקדמות ואושר באירופה וארה”ב לפני 20 שנה לערך.  הטיפול יכול לשפר את איכות החיים על ידי ביטול או הפחתה משמעותית של תסמינים שסבלו מהם מטופלים/ות עם בעיות של דליפות שתן מדחף \ שלפוחית רגיזה.

מתי מומלץ הטיפול ולמי?
רופאים עשויים להמליץ על גירוי חשמלי של עצב העצה לאנשים שטיפולים שמרניים  כשלו בהם או שלא יכלו לסבול טיפולים אלה. בטיפול הפיך זה משתילים מגרה עצבי קטן, השולח זרם חשמלי עדין לעצב העצה באזור האגן, ומפחית את התסמינים.
עצב העצה שולט בשלפוחית השתן, (וגם במעיים, בחלחולת ובשרירים הקשורים למערכת השתן ולפי-הטבעת) .
המגרה העצבי הוא מכשיר זעיר, בדומה לקוצב לב, המוחדר מתחת לעור (בדרך כלל מעל לעכוז). מכשיר זה שולח זרם חשמלי עדין לעצב העצה, ומסייע להחזיר את השליטה במתן השתן.

עד כמה הטיפול מקובל ומהו הניסיון בעולם לטיפול הנ”ל ?
בארץ ובעולם ישנם למעלה מ- 150,000 חולים שעשו שימוש בטכנולוגיה המתקדמת וזוהי טכנולוגיה עתירת ניסיון ומחקר.
בארץ הטכנולוגיה בשימוש , בשנים האחרונות   וצוברת תאוצה בקרב רופאים מומחים כפתרון יעיל למטופלים הנמצאים מתאימים, כאלה שפתרונות השמרניים אינם נותנים להם מענה.
רופאים מובילים בארץ ובעולם מבצעים כיום את הפרוצדורה בהצלחה רבה, הפעולה דורשת מיומנות , היכרות עומק עם המטופל ולא פחות מכך עם הטכנולוגיה.
למידע נוסף אודות הרופאים המומחים המבצעים את הפעולה לחץ כאן

האם מדובר באשפוז?
לא. מדובר בפעולה פשוטה יחסית שברוב המקרים הינה אמבולטורית ואינה דורשת אשפוז.

מהם אחוזי ההצלחה של הטיפול בעולם?
מדובר בפעולה שאחוז ההצלחה שלה גבוה בהרבה מטיפולים הלא פולשניים ונע סביב 70%. לפי המחקרים האחרונים בנושא אחוז ההצלחה נשמר יחסית לאורך השנים. ההצלחה נמדדת ע”י מילוי “יומן ההשתנה” לפני ואחרי ההשתלה. פעולה מוצלחת מוגדרת במידה וחל שיפור לפחות ב-50% מתלונותייך.

איך יודעים אם זה עובד? והאם זה הפיך?
הפעולה מתבצעת בשני שלבים. שלב ראשון שלב ההערכה, הוא השלב הזמני, הוא אלקטרודת ניסיון והיא אינה אלקטרודה קבועה. ולכן בכל שלב ניתן להסירה.
שלב זה נועד לבחון במשך תקופה של כמה שבועות את מידת האפקטיביות של הקוצב והאם אכן הופחתו התסמינים למטופל . רק אם המטופל והרופא המטפל מוצאים כי הטכנולוגיה אכן תורמת לו ומשפרת את המצב באופן ניכר,  עוברים לשלב ב’ האלקטרודה הקבועה, שגם היא פעולה קצרה שאינה דורשת אשפוז.

כמה זה יעלה לי?
למידע ולייעוץ כולל אודות זכאותך למימון בגין הפעולה, בדיקת פוליסות הביטוח הרפואי שברשותך וליווי בהבנת זכויותיך
פנה אלינו ללא תשלום.
Info@manage-med.com

מה מרגישים בזמן הגירוי העצבי והאם זה כואב?
תחושות הגירוי משתנות מאדם לאדם, ועם זאת רוב האנשים מתארים אותן כ”נימול”, “עקצוצים”, “משיכות”, או “הקשות” קלות באזור האגן (הנרתיק, שק האשכים, פי הטבעת) או בבוהן. הגירוי העצבי לא אמור להכאיב בשום מצב, ואפשר לכוונו מחדש בכל עת. התחושות תיעלמנה עם הזמן. בכל מקרה אפשר לכוון את הגירוי העצבי בכל רגע נתון על השלט הרחוק שמסופק למטופל

האם הטיפול יבטל את התסמינים?
התוצאות של גירוי עצב העצה משתנות מאדם לאדם. לאחר השתלת קוצב סקראלי אנשים רבים חשים הטבה ניכרת (כ-70%)– באופן מידי ולטווח הארוך (עבודות רבות בתחום מדברות על לפחות 5 שנים). טיפול זה לא ירפא לצמיתות בעיות במתן השתן, והתסמינים יחזרו באם יופסק.
האם הטיפול בקוצב סקראלי יגביל את פעילותי היומיומית?
הטיפול אמור לשפר את אורח החיים של המטופלים ובמרבית המקרים כך עושה, ולכן אינו מגביל את הפעילות היומיומית של מטופלים.
עם זאת בשלב ההערכה (קוצב חיצוני שמחובר דרך חוט מאריך אל האלקטרודה הפנימית) ישנן הוראות ספציפיות שתקבל מהרופא המטפל לגבי הימנעות מתנועות חדות במיוחד או תנאים מיוחדים לרחצה מיד לאחר ביצוע הפעולה כדי לא להזיז את האלקטרודה ועל מנת לא לפגוע בתוצאות השלב הראשון אשר ישפיעו על ההחלטות להשתלת הקוצב הפנימי הקבוע.

למידע נוסף ולייעוץ ללא תשלום פנה אלינו עכשיו
03-6444425

*** מאמר זה   נועד לספק לך מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי. אין להשתמש בו כחלופה לשיחה עם רופא מומחה.