השלפוחית מרגיזה?מי אמר שאין פתרון?

על טכנולוגייה רפואית חדשנית עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר

לטיפול באחת הבעיות הנפוצות ביותר- דליפות שתן.

אחת לכל 2-3 נשים סובלת מדליפות שתן, ואינן מוצאות שום פתרון לתופעה שגורמת סבל רב ופגיעה ממשית באיכות החיים ובתפקוד. לרבות, הפתרון היחידי הוא לחיות עם התופעה – לתמיד.

נשים רבות אינן מודעות לכך שישנה טכנולוגיית טיפול מתקדמת ביותר שיכולה לפתור את הבעיה לתמיד

הטכנולוגיה פשוטה יחסית אך… משנת חיים.

במאמר הבא נעזרנו בד”ר גיל לוי, מנהל היחידה לאורוגניקולוגיה וניתוחי רצפת אגן, ומוביל פרוצדורת השתלת הקוצבים לפתרון דליפות שתן.

לייעוץ או לפרטים נוספים צרו עמנו קשר 03-6444425

או

פנו אלינו עכשיו

שלפוחית רגיזה היא בעיה שכיחה, לא מסכנת חיים אך מרגיזה ומביכה מאוד. רבות ורבים מהסובלים ממנה מוצאים לפתע שכל חייהם סובבים סביב מיקום השירותים הקרובים, חשש מדליפת שתן ומאי נוחות כללית במשך כל חלקי היממה. איך מטפלים בזה?  והאם יש לתסמונת טיפולים יעילים?

וגם הכל  על הנוירומודולציה (השתלת קוצב) לטיפול בתסמונת.

דר’ גיל לוי הוא מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה וניתוחי רצפת האגן בבית החולים מעייני הישועה, בני ברק. זהו אחד ממרכזי היולדות הפעילים ביותר בארץ, ואליו מגיעים לא מעט מקרים של נשים שסובלות משלפוחית רגיזה. לעיתים מגיעות נשים צעירות, במהלך הריון או אחרי לידה, ולעיתים מגיעות נשים בגילאים מתקדמים – 45-50 ויותר. ביקשנו מד”ר לוי להסביר לנו את תופעת השלפוחית הרגיזה ולהאיר את אפשרויות הטיפול בה.

מהי תסמונת ה”שלפוחית הרגיזה”?

שלפוחית רגיזה – או על פי המינוח הרפואי Overactive Bladder – מוגדרת כתכיפות ודחיפות במתן שתן, עם או בלי דליפת שתן. במילים אחרות, אשה שסובלת משלפוחית רגיזה עלולה למצוא את עצמה פוקדת את השרותים לא מעט, בלי יכולת אמיתית לשלוט בדחף. לא בהכרח החולה תחווה דליפת שתן, אבל זו בהחלט אפשרות.

כמה זה שכיח ובאילו גילאים?

שלפוחית רגיזה נחשבת לאחת הבעיות השכיחות ביותר בנשים ואחד הגורמים השכיחים ביותר לירידה באיכות החיים של נשים בכל הגילאים. ההערכות הן שלא פחות מאשר 19,000,000 נשים סובלות מהבעיה בארצות הברית, ושכיחות הבעיה עולה עם הגיל. כ- 30% מכלל הנשים בכל הגילאים סובלות מהפרעה במתן שתן כאשר בגיל המבוגר האחוזים עולים ל-50%.

“על אף שבמהלך הריון נשים סובלות מתכיפות במתן שתן, תכיפות זו נחשבת תופעת לוואי נורמלית של הריון ולא נכללת בהגדרה של שלפוחית רגיזה.” מסביר ד”ר לוי: “מנגד, נשים בכל גיל, ללא קשר להריון, עלולות לפתח תסמינים של תכיפות ודחיפות במתן שתן שיתאימו להגדרה של שלפוחית רגיזה, ויחוו דחף לרוץ לשרותים אפילו כאשר השלפוחית שלהן כמעט ריקה. אצל חלקן די יהיה בשמיעת קולו של זרם מים או שתיית כוס מים, כדי לעורר את הדחף.אם תהיה דליפת שתן, היא תגרם בגלל שהאשה לא תספיק להגיע בזמן לשירותים. אחרות יחוו דחף או אפילו בריחת שתן כאשר יפרצו בצחוק, יתעטשו או ישתעלו; בריחת שתן שבאה אחרי הפעלת לחץ על השלפוחית נקראת דליפת שתן במאמץ. צריך להבדיל בין התסמונת האחרונה לבין זו הקודמת לה, ובין שילוב של השתים וסיבות אחרות הגורמות להפרעה במתן שתן

מהו תפקידה של שלפוחית השתן וכיצד היא מתפקדת?או- למה זה קורה?

מסביר ד”ר לוי: “תפקידה של השלפוחית הוא לאגור את השתן עד שימצא המקום והזמן המתאים לרוקן אותה. מציאת המקום והזמן היא פעולה מורכבת ביותר המבוצעת על ידנו באופן יומיומי אך מושפעת באופן ישיר מהתרבות הסביבתית, החינוך שקבלנו בילדות, המצב הנוכחי בו אנו נמצאים ועוד גורמים אותם אנו חייבים להכניס למשוואת תפקוד השלפוחית. נתונים אלה מועברים למרכז עצבי בחוט השדרה אליו מגיעים גם נתונים שוטפים מהשלפוחית לגבי הנפח והלחץ בשלפוחית.

מרכז “עיבוד הנתונים” משקלל את כל הנתונים ומאפשר שליטה על פעילות השלפוחית, כאשר תפקוד לקוי של המרכז עלול לגרום להפרעה תפקודית. אותה תחושה של דחיפות למתן שתן על אף שהשלפוחית מרוקנת או חוסר יכולת להתאפק בכניסה לבית הן רק דוגמאות לתפקוד לקוי של “מעבד הנתונים” שגורם לתסמינים המאפיינים שלפוחית רגיזה. הדרך הנכונה לטיפול בהפרעה עצבית זו היא לנסות להחזיר את מרכז עיבוד הנתונים בחוט השדרה לתפקוד נכון ושליטה על השלפוחית.”

איך מאבחנים את הבעיה?

חשוב להבין שאבחון התופעה מחייב מעקב אחרי החולה, ניהול ‘יומן’ והערכה לגבי תכיפות מתן השתן והסיבות ל’ריצה’ התכופה לשירותים. יש לא מעט גורמים מלבד הריון אצל נשים שעלולים לגרום לתופעה של שלפוחית רגיזה או דליפת שתן ויש לאבחן אותם. חלק מהגורמים קשורים בהרגלי חיים – תזונה לקויה עתירת סוכרים, עישון, משקל עודף וכד’ – וחלק קשורים ישירות לתרופות,  בעיות ומחלות רקע  או דלקות שונות. על הרופא לאבחן כמובן את מכלול התופעות. חשוב מאוד גם למי שחושבת שהמצב בלתי הפיך לבוא להערכה כוללת אצל מומחה בתחום הידע הרפואי כיום גדול ופעמים רבות אפשר לסייע.

מהם הטיפולים המודרניים בשלפוחית רגיזה?

צריך להבדיל בין שלפוחית רגיזה ודליפת שתן במאמץ ולטפל בכל מצב בטיפול הנכון לו. הטיפולים דורשים לעיתים שינוי בהרגלי חיים, שינוי תזונתי  או שינוי התנהגותי.. יש כמה טיפולי ‘קו ראשון’ שכוללים תרגילים לחיזוק שרירי האגן (במקרה של דליפת שתן במאמץ) וישנם טיפולים תרופתיים שונים, אבל לכל אלה אחוזי הצלחה לא גבוהים.

אם לחזור לאותו “מרכז שליטה” במתן השתן בעמוד השידרה, הרי שהטכניקה היחידה היום שהוכיחה עצמה לשינוי התפקוד העצבי במרכז עיבוד הנתונים הזה נקראת נוירו-מודולציה. טכניקה זו, שפותחה בתחילת שנות התשעים, מאפשרת לנשים רבות לרכוש מחדש עצמאות על תיפקוד השלפוחית וחזרה לאיכות חיים נורמלית שכוללת פעילות חברתית ומשפחתית רגילה.

טכנולוגיה חדישה עם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר לטיפול בדליפות שתן- השתלת קוצבים

בכל רחבי העולם המערבי נחשב הטיפול בנוירומודולציה סקראלית ( (Sacral Nerve Neuromodulation כטיפול בעל אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בהשוואה לכל הטיפולים התרופתיים.

טיפול זה ניתן היום בשתי  סיטואציות:  תסמונת שלפוחית רגיזה ואצירת שתן שאינה חסימתית והוא שמור לחולים שלא מגיבים לטיפולים אחרים. הטיפול מבוסס על  תיקון הפעולה של “מעבד הנתונים”  בחוט השדרה באופן שהוא חוזר לעבודה נורמלית.

איך זה מתבצע?

הרופא משתיל אצל החולה  אלקטרודה שמיועדת לגירוי עצבי. בשלב הראשון מגרים את האלקטרודה לשבוע עד שבועיים ובודקים אם החולה מגיבה לטיפול  בעזרת קוצב חיצוני. בשלב השני, אם החולה מגיבה לטיפול, משתילים קוצב קבוע  לטווח הארוך.

השתלת האלקטרודה ו/או הקוצב מבוצעות ללא צורך בהרדמה מלאה אלא בטישטוש קל בלבד. המטופלת לא נדרשת להשאר יותר ממספר שעות בבית החולים. הפעולה עורכת זמן קצר ואינה כרוכה בכאבים כל שהם.

סיכונים וסיכויים- מהם אחוזי ההצלחה של הטיפול?

אם החולה מגיבה לטיפול זה, סיכויי ההצלחה שלה גבוהים ויכולים להגיע ל- 75% מהחולים ויותר, ולא היו אירועים מסכני חיים לטיפול זה. מחקרים שנערכו בעשורים האחרונים הראו שאם היה צורך בהתערבות כירורגית אחרי השתלת המתקן והאלקטרודות, הצורך בהתערבות נבע מצורך בהחלפת מכשיר או שינוי מיקום האלקטרודות. מנגד, כדאי לזכור שלמרות אחוזי ההצלחה הגבוהים, הבטיחות של השיטה והניתוח, הרי שעדיין לא מדובר בטיפול ‘קו ראשון’. יש להחליט עליו רק לאחר בחינת ההתאמה של החולה לטיפול ומיצוי אפשרויות אחרות.

אם את סובלת מדליפות שתן צרי עמנו קשר עכשיו

למידע ולבירור התאמה שלך לפרוצדורה.

03-6444425