הקרחת, הפרופסיה , והגבר שבינהן

על הקשר בין פרופסיה, התרופה לטיפול בקרחת ובריאות הגבר.

השימוש בפרופסיה: לאן?

בשנת 2010 הגיש משרד עורכי דין בם, דבורין, כהן ושות’ תביעה ייצוגית כנגד חברת MSD . התביעה, על סך 97,000,000 ש”ח עשויה להיות רלוונטית לכל מי שהשתמש בתרופה. העילה לתביעה הייצוגית הייתה שחברת מרק (MSD) לא שנתה את העלון לצרכן ולא פרסמה בישראל אזהרה בו בדבר פגיעה אפשרית בתפקוד המיני בגלל שימוש בתרופה פרופסיה.

עכשיו, כשלוש שנים לאחר הגשת התביעה, אישר בית המשפט את הגשת התביעה הייצוגית לדיון, דבר שיכול לכאורה לעלות למרק בסופו של דבר במליונים רבים של שקלים ואף יותר.

האם ישנה כבר הסטריה בקרב הגברים המתקרחים או שעדיין לא? ואם אתם מטפלים, עם מי כדאי להתיעץ ומה כדאי לכם לעשות. ומה, בכלל, אנחנו יכולים ללמוד מכל פרשת הפרופסיה, כשם שלמדנו מפרשת ‘רמדיה’?

לצורך כתיבת מאמר זה ראיינו את ד”ר שי שפי, אורולוג בכיר ואנדרולוג מומחה ,  מוביל את תחום האנדרולוגיה (רפואת גברים, פוריות גברים ותפקוד מיני אצל גברים), בישראל, כיום האנדרולוג היחיד בישראל בעל התמחות על בתחום ולכן שאלנו אותו שאלה ראשונה-

מהי אנדרולוגיה ובמה היא מטפלת ומהי ההכשרה הנדרשת לתחום ?

אנדרולוג הוא רופא מומחה ברפואת גברים – תחום שנמצא כיום בהתפתחות מואצת ומרשימה, בהכשרתו, הרופא האנדרולוג נדרש לעבור התמחות ארוכה ברפואת גברים הכוללת קשת רחבה של תחומים מפוריות גברים, שורה ארוכה של נושאים הקשורים לבריאות הגבר הפרעות בטסטוסטרון, ותפקוד מיני ועוד. וזהו מדע מתקדם מאוד בעולם .

האם באמת מומחים בעולם מכירים בהשפעות של הפרופסיה על גברים?

“אנו האנדרולוגים מודעים להשפעה האפשרית של התרופה פרופסיה (Propecia) המשמשת בטיפול להתקרחות גברית, כבר כעשור שנים.” אומר ד”ר שפי.

“בתחילה, הדיווחים היו מוגבלים לתיאורי מקרה בלבד, ואלה כללו תופעות לוואי הפיכות שחלפו עם הפסקת הטיפול בפרופסיה. מקרים אלה התפרסמו טיפין-טיפין בספרות הרפואית, אך בשנים האחרונות נראה שזרם הפרסומים הולך וגובר ולא ברור גם עד כמה התופעות הפיכות.”

במקביל, נפתחו בחו”ל קבוצות תמיכה ופרורומים, שעזרו לקשר בין גברים שנטלו את התרופה, וטענו כי נפגעו מתופעות לוואי שלה הקשורות לתפקודים גבריים שונים. בהמשך הוגשו תביעות ייצוגיות נגד יצרנית התרופה, חברת מרק (Merck), תחילה בארה”ב, ובהמשך במדינות נוספות, כאשר לאחרונה התבשרנו על אישור הגשת תביעה ייצוגית גם בישראל. בהקשר זה יש לציין כי במספר לא מבוטל של מדינות חויבה מרק להכניס הערות הזהרה רלבנטיות לעלון התרופה, ובארה”ב פרסם מנהל המזון והתרופות (FDA) אזהרה בדבר תופעות לוואי אנדרולוגיות, העלולות להמשיך גם לאחר הפסקת הטיפול.

האם באמת יש תופעות לוואי לפרופסיה?

בנושא תופעות הלוואי של השימוש בפרופסיה הוא כבר מזמן לא סקפטי, אבל עדיין שומר שלא להכנס או להכניס מטופלים להסטריה. הוא מסביר:

“פינסטריד, החומר הפעיל בפרופסיה, שימש בעבר לטיפול בגברים הסובלים מסימפטומים של הגדלת ערמונית שפירה, והוחלף בשנים האחרונות בתרופה חדשה יותר, מאותה המשפחה.

פרופסיה מכילה פינסטריד במינון נמוך והתחבבה מאוד הן על גברים מתקרחים והן על רופאי העור המטפלים בהם בגלל יעילותה, ובגלל מה שנחשב כפרופיל תופעות לוואי נמוך ביותר. התרופה פועלת ע”י עכוב אנזים שתפקידו להפוך את ההורמון הגברי טסטוסטרון ל- DHT: מטבוליט שפעיל באיברי מטרה כגון זקיקי שערות בקרקפת הגברית, אך מן הסתם גם באיברים של מערכת המין הגברית.”

לפני עשור שנים ויותר התחילו להגיע דיווחים על בעיות פוריות ותפקוד מיני אצל מי שמטפלים בפרופסיה, עד שב- 2008 הכריח משרד הבריאות הדני את היצרנית להוסיף אזהרה לעלון לצרכן במדינה זו.

שאלנו את ד”ר שפי :

מה הסיכוי שהשימוש בתרופה גרם או יגרום לתופעת לוואי אנדרולוגית אצל מי שמטפלים בה?

“קשה לדבר על מספרים מוחלטים.” אומר ד”ר שפי. “קושי זה מקורו במספר גורמים: מיעוט יחסי של נתונים, הנובע ממספר מחקרים שעדיין אינו גבוה, מוגבלויות שונות של מחקרים אלה, והמספר הנמוך של הגברים שתוארו בהם בהשוואה למספר הגבוה מאוד של גברים המטופלים בפרופסיה.

כדי לא ליצור בהלת חינם, חשוב להדגיש ששיעור תופעות הלוואי האנדרולוגיות – הכוללות הפרעות מגוונות הן בייצור הזרע, והן בתפקוד המיני – אינו גבוה. מצד שני התמונה אכן לא ברורה.

מהדיווחים הראשונים נראה היה כי ההשפעה השלילית על מדדים הקשורים בפוריות הגבר, כדוגמת פרמטרים שונים בבדיקת הזרע, באה לידי ביטוי בעיקר בגברים עם הפרעת פוריות קודמת, או עם גורמי סיכון להפרעה כזו. אנחנו מדברים למשל על פציינטים עם וריקוצלה (דליות האשך) מצד אחד או עודף משקל משקל – מצד שני. הצרה היא שבמשך הזמן תועדו גם מקרים בהם הפרעות בתפקוד המיני הופיעו גם בגברים פוריים, וללא כל גורמי סיכון ידועים להפרעת פוריות. דווחו מקרים של הפרעות בזקפה, הפרעות שפיכה, ירידה בחימוד (ליבידו, יצר המין), והפרעות בפורקן ובהגעה לאורגזמה. כדי לסבך עוד יותר את התמונה, במשך הזמן החלו להתקבל גם דיווחים על תופעות לוואי אנדרולוגיות שלא  חלפו, אפילו לאחר זמן רב לאחר הפסקת הטיפול בפרופסיה. דבר זה מדאיג אותי במיוחד, בגלל שהוא יכול לרמוז על פגיעה בלתי הפיכה.”

אין ספק שהפרסומים האחרונים הגדילו את מספר הפניות למרפאה של ד”ר שפי המגיעים להתייעצות ולבחינה משותפת של סיכויים מול סיכונים.. “חלקם, הוא אומר, פונים להתייעצות רק מפני שהם נוטלים פרופסיה, עדיין ללא כל סימן להפרעה אנדרולוגית. חלק אחר פונים כשהם מזהים בעיה, שאולי לא היו פונים בגללה או מדברים עליה. אין ויכוח שהדיווחים על הגשת התביעה היצוגית בישראל ואלה שהוגשו גם בחו”ל, הגדילו את המודעות לנושא ואולי אפילו את הנכונות לשתף ולדבר על הבעיות האלה.”

קשר השתיקה והבושה של רפואת גברים נשבר

ד”ר שפי חושב רגע, ואז מבקש להדגיש שני דברים נוספים:

“מקרה הפרופסיה הוא מקרה קלאסי שנוגע בכל התחום של רפואת גברים. בתחום הזה – אנדרולוגיה – ישנם הרבה מאוד חסמים לדיון ולשיחה. גברים, אולי בניגוד לנשים ואולי לא, לא ממהרים לדבר על הבעיות האישיות שלהם בטח ובטח שעל בעיות בתפקוד המיני. נושא הפרופסיה העלה את המודעות לעניין אבל אפשר גם לדבר על בעיות אלה כאילו לא היו קיימות קודם או שלכל היותר לא הפריעו. מצד אחד זה מקשה אולי לקבל תמונה מלאה על הנזק שנגרם לכאורה על ידי התרופה, אבל מצד שני זה לא ממש מעניין אותי,

כאנדרולוג: לי חשוב שיבואו ויתלוננו וידברו כי חלק מהבעיות לא קשורות לפרופסיה או תרופה כזו או אחרת. חלק מהבעיות בתפקוד מיני עלולות להיות קשורות במחלות הרבה יותר קשות, שמקננות בגוף ומאיימות להתפרץ.

הנקודה השניה היא, שמכיוון שעדיין לא פורסמו הנחיות רשמיות ע”י הארגונים האנדרולוגיים והאורולוגיים המובילים, יש לשקול כל מקרה לגופו, לאחר הערכה אנדרולוגית מתאימה, ולהחליט ביחד עם המטופל על דרך הפעולה המתאימה.

לייעוץ ולמידע נוסף התקשר עכשיו 03-6444425