תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה (Microsurgical Varicocelectomy)

אצל 15% מהגברים באוכלוסיה מאובחן ממצא של וריקוצל, גברים רבים ונערים רבים מכירים את הוריקוצל או בשמו העממי “וריקוצלה”.

הוריקוצלה מאובחן פעמים רבות בשל כאבים, פעמים רבות הוריקוצלה מאובחן דווקא אצל זוגות המנסים להכנס להריון או נמצאים כבר בתהליכי פוריות . במרבית המקרים חשוב מאוד לטפל ולתקן וריקוצל אם נמצא כזה, כי במקרים רבים עשויה להיות לו השלכה על סיכויים עתידיים להרות.

עם התקדמות תחום פוריות גברים בעולם ובשנים האחרונות גם בארץ, התקדמו גם טכנולוגיות הניתוח לטיפול בוריקוצל.

בעבר הלא רחוק הטיפול הניתוחי בוריקוצלה היה ניתוח ‘פתוח’  (על כל משמעויות האשפוז וההחלמה הקשורים בכך) – הטכנולוגיה הרפואית והקדמה הרפואית הן אחרות לגמריי היום.

בין היתר בגלל התקדמות והתפתחות מדע האנדרולוגיה- רפואת הגברים בארץ וגם בישראל ולא פחות מכך גם התפתחותם של הניתוחים הנעשים בגישה המיקרוכירורגית (בעזרת מיקרוסקופ), כשכיום ניתוח וריקוצל מיקרוכירורגי נקרא בעגה הרפואית “ניתוח בוטיק” בשל העובדה שהוא מינימום פולשני , יכולתו הגבוהה לנגישות גבוה לאזור כה עדין וכה רגיש עם מינימום סיכונים וסיבוכים ללא אשפוז ועם החלמה מהירה ביותר.

בניגוד לטכנולוגיות אחרות לטיפול בוריקוצל שמעורבת בהם קרינה על האשכים (צנתור למשל), הוריקוצל במיקרוכירורגיה נחשב ל-Golden standard של מנתחים במרכזי פוריות הגבר מובילים בעולם בשל היותו מדויק יותר, בטוח יותר, עם שיעור סיבוכים וחזרות נמוך יותר ולכן גם שיעור ההצלחות גדול יותר.

מטופלים רבים בוחרים בניתוח הנ”ל מעבר לכל היתרונות המקצועיים שלו גם בשל היותו הניתוח המערב מינימום כאב (בשל היותו פחות פולשני), ללא צורך באשפוז ומהווה את קדמת חזית הטכנולוגיה הניתוחית בתחום.

במאמר הבא נעזרנו בד”ר שפי , מוביל תחום הניתוחים המיקרוכירורגיים לגברים בישראל, אורולוג ואנדרולוג בכיר, מנהל המרפאה לאנדרולוגיה מתקדמת.

המאמר נותן תמונת עומק על הוריקוצל – מהו? מי סובל ממנו? נקודת מבט על וריקוצל לזוגות המנסים להרות ונמצאים בתהליכי פוריות, למי מתאים הטיפול הניתוחי? מהי הגישה המיקרוכירורגית ועד כמה היא נפוצה ? ואיך מתבצע הניתוח.

Managemed מומחים ברפואת מומחים

למידע נוסף ללא תשלום ולקביעת תור לייעוץ אצל מומחה מוביל בתחום

צור קשר עכשיו או התקשרו ליועצת 036444425

שאלנו את ד”ר שפי מהו בעצם וריקוצלה ואיך יודעים שיש לי כזה?

וריקוצל הוא מצב של הרחבה פתולוגית של ורידי האשך בחבל האשך.

למרות שגברים רבים אינם סובלים מכל בעיה רפואית למרות שיש להם וריקוצלה, הרי שחלקם סובלים מהפרעה בפוריות ו/או כאבים באשכים.

מכיוון שכ-15% מהגברים מאובחנים עם וריקוצלה, זהו אחד מהגורמים הנפוצים יותר לבעיות בתחום פוריות הגבר, ע”י פגיעה הייצור הזרע.

במצבים מסויימים, גם גברים אזואוספרמיים (חסרי זרע בזירמה), יכולים לצאת נשכרים מתיקון וריקוצלה.

מי פונה לייעוץ בגלל וריקוצלה? ומתי?

גברים רבים פונים לייעוץ בגלל כאבים באשכים ואז הם מטופלים בהתאם.

פעמים רבות אנו מוצאים צעירים לקראת צבא שבבדיקות הצבאיות נמצא וריקוצל ומפאת החשש שישפיע בעתיד על היבטים של פוריות יש לשקול ייעוץ וטיפול בשלבים מוקדמים.

חלק גדול מהמטופלים במרפאה הם זוגות רבים הנמצאים בהליכי פוריות, כאלה המנסים להרות ואינם מצליחים להשיג הריון או זוגות שנמצאים בתהליכי פוריות.

פעמים רבות , כפי שמורים פרוטוקולי טיפול רבים של איגודי רופאים מקצועיים כדי לטפל באופן שלם בזוגות כאלה- זוג הנמצא בבירור מסוג זה אמור להשלח לבירור במקביל – הגיניקולוג מטפל באשה והאנדרולוג עורך בירור לגבר, והערכה אנדרולוגית כוללת.

וריקוצלה אצל זוגות המנסים להכנס להריון – עד כמה באמת זה משפיע?

פעמים רבות ממצא כמו וריקוצל יכול להיות משמעותי מאוד בהיבטים של היעדר הריון ובאחוז לא קטן של המקרים הפתרון הניתוחי הינו הפתרון היעיל והמהיר ביותר בדרך להשגת הריון.

חשוב להבין שאצל כ – 50% מהזוגות התקשים להשיג הריון, הבעיה נמצאת אצל הגבר. אחוזים ניכרים מאלה שנמצא אצלם ממצא של וריקוצל ומנותח

ישיגו הריון באופן ספונטאני (ללא התערבות ivf ), אצל אלה שלו הוכח כי הסיכויים בטיפולי ההפרייה משתפרים משמעותית.

אצל אותם זוגות המתקשים להשיג הריון- נערך בירור אנדרולוגי כולל, במקרים בהם נמצא וריקוצלה, פעמים רבות מומלץ לטפל על מנת לטפל בבעיה.

לאחר סיום הערכת שני בני-הזוג, ולפי קריטריונים מקובלים, יש לשקול טיפול ניתוחי בוריקוצלה.

גישות טיפול לניתוח וריקוצלה מה צריך לשקול ולדעת ?

קיימות כיום מספר שיטות אפשריות לטיפול.

באופן אידיאלי, השיטה הנבחרת לתיקון וריקוצלה צריכה להיות זו שבאמצעותה ניתן לסגור את כל הורידים התורמים לוריקוצלה, וכן את אלה העלולים לתרום לחזרה עתידית של הממצא ולכשלון הניתוח, ובכך להביא לשיעורי הצלחה גבוהים של הניתוח. בנוסף, חשוב ששיטה זו תהיה בעלת שיעור סיבוכים מינימלי, תגרום לכאב מועט ככל האפשר, ותאפשר חזרה מלאה ומהירה לפעילות מלאה.

מהי המיקרוכירורגיה ולמה בעצם ניתוח וריקוצלה במיקרוכירורגיה?

ניתוחים מיקרוכירורגיים (ניתוחים המבוצעים בעזרת מיקרוסקופ), מהווים היום במרכזי רפואת הגברים המובילים בעולם את שיטת הבחירה (ה- Gold Standard)  לטיפול בבעיות מתחום זה. ניתוחים מודרניים אלה הם בעלי שיעור ההצלחה הגבוה ביותר מחד, ושיעור הסיבוכים הנמוך ביותר, מאידך. ניתוחים אלה מאופינים ברמת כאב נמוכה יחסית, ובחזרה מהירה יותר לפעילות מלאה. הניתוחים המיקרו כירורגיים הוכחו כעדיפים הן על הניתוחים הקונבנציונליים המיושנים, והן על שיטות כצנתור, שבנוסף מחייבות גם שימוש בקרינה.

איזה עוד ניתוחים לגברים מתבצעים כיום בגישה מיקרוכיררוגית במקום הגישה השמרנית?

כיום במרפאה לאנדרולוגיה מתקדמת אנחנו מבצעים בנוסף על הניתוח לתיקון וריקוצלה , גם ניתוחים הקשורים לרפואת גברים ולפוריות גברים , ובהם ניתוחי הפקת זרע מיקרוכירורגית לגברים שנחשבים עקרים או לא פוריים, עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד (מיקרוטסה שמחליף את ניתוח הטסה המתקדם פחות, מסה, שמחליף את קודמו ) :
Microsurgical Dissection TESE (MicroTese)
Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration ( MESA)
FNA Mapping / TEFNA

אם בחרתי בניתוח מיקרוכירורגי לטיפול בוריקוצלה איך זה מתרחש?

הניתוח נקרא Microsurgical Varicocelectomy, מבוצע בשיטה  מדויקת ובטוחה, הדורשת הכשרה ארוכה, שימוש במיקרוסקופ מיוחד, ומאריכה את זמן הניתוח, אך התוצאה הסופית מצדיקה השקעה זו.

יתרונות הניתוח

בגלל רגישות האזור והורידים הקטנים מאוד כאמור למיקרוסקופ יש יתרונות רבים חשובה לא  פחות מיומנות המנתח ונסיונו.

כיום מתבצע חתך ניתוחי קטן מאוד (פחות מ-3 ס”מ לרוב) מתחת למפשעה. מיקומו ומימדיו הקטנים מאפשרים התאוששות מהירה יותר, ופחות כואבת מהניתוחים הקונבנציונליים. ורידים חיצוניים לחבל הזרע מזוהים ונקשרים. לאחר זיהוי חבל הזרע מתחיל השלב המיקרוסקופי של הניתוח בפתיחת המעטפת שלו. בהמשך מזוהים ונקשרים כל הורידים התורמים לוריקוצלה, ואלה העלולים לגרום לחזרתו. השימוש במיקרוסקופ מאפשר זיהוי מספר רב של ורידים, והאפשרות לזהות את כל הורידים טוב יותר משיטות אחרות, מורידה את הסיכוי לפסוח על אחד או יותר מהם, דבר המוביל לשיעורי חזרה גבוהים יותר הן בניתוח הקונבנציונלי, והן בצנתור. בנוסף, תשומת לב רבה מוקדשת לזיהוי עורק האשך וכלי הלימפה שלו, שבשל מימדיהם הזעירים לא ניתנים לזיהוי אופטימלי בשיטות הקונבנציונליות, ולשימורם. יתרונות אלה מביאים לתוצאות טובות יותר ולפחות סיבוכים, שאינם נדירים בניתוחים הקונבנציונליים או בצנתור.

הגישה המיקרוכירורגית, בניגוד לצנתור, אינה דורשת שימוש בקרינה באזור רגיש, או הזרקה של חומר ניגוד לוריד.

כמה זה יכאב ? הרדמה אשפוז והתאוששות  אחריי ניתוח?

הניתוח מתקיים בהרדמה כללית קלה, ונמשך כשעה .

תוספת אלחוש מקומי מיוחד של חבל הזרע והחתך הניתוחי, מביאים לכך שרוב המנותחים מתעוררים מהניתוח ללא כל כאבים.

לרוב הניתוח מתבצע ללא צורך באשפוז והמטופל משתחרר לאחר כמה שעות לביתו.

זמן החלמה ממוצע מניתוח חד-צדדי עומד על 5 ימים, וכשבוע בניתוח דו”צ.

בדיקת זרע ראשונה תבוצע כ-3 חודשים לאחר הניתוח, אך שיפור במדדים הנבדקים יכול להתרחש גם אח”כ.

סוגיות ביטוח וכיסויאו כמה זה יעלה?

כמו כל טכנולוגיה רפואית שאינה קונבנציונאלית ושמרנית, הגישה המיקרוכירורגית אינה נמצאת בהכרח במלואה בסלים הקופתיים, ואי אפשר לעבור ניתוח מיקרוכירורגי כיום בישראל בבית חולים ציבורי.

בסקטור הפרטי מבוצעים ניתוחים רבים,  וניתנים החזרים למטופלים המבצעים את הניתוח לפי גובה משתנה בכל קופה וע”י סוג הניתוח, הטכנולוגיה המיקרוכיררוגית מוכרת לחברות הביטוח הפרטיות .

אם נדרשת לניתוח וריקוצל  ואינך יודע האם הניתוח מכוסה ע”י הגורמים המשלמים צור עמנו קשר עכשיו לייעוץ ללא תשלום.

Mannagemed מומחים ברפואת מומחים

למידע נוסף ללא תשלום ולקביעת תור לייעוץ אצל מומחה מוביל בתחום

צור קשר עכשיו או התקשרו ליועצת 036444425