טיפולי פוריות, מה שכחו לספר לנו?

רפואת גברים ופוריות גברים: דברם שחשוב לדעת

אתמול ניהלתי שיחה עם אישה צעירה ומיואשת.

יעל (שם בדוי) ובן זוגה נשואים ויש להם ילד אחד. מזה כארבע וחצי שנים הם מנסים להרות את ילדם השני. במשך שנים ליוו את יעל ובן זוגה מי שנחשבים לטובי מומחי פוריות הנשים בארץ. השניים – ואיתם בני משפחותיהם – עברו בארבע וחצי השנים האחרונות:

12 הפלות, תשעה (!) טיפולי הפרייה חוץ-גופית על כל המשתמע, ושנים שמוגדרות כ”גיהנום”. כל זאת – ללא הצלחה.

בשלב מסוים לאורך התהליך עברה יעל על בדיקות הזרע של בעלה ומצאה שיש חריגה משמעותית במדדי הזרע. היא יידעה על כך את הגינקולוג המנהל את תהליך ההפרייה שלהם, אך הוא התייחס לכך בביטול.

הגינקולוג אמר לה מפורשות שאין מה לעשות בעניין, ושכדאי להתחיל עוד הפרייה. כשהיא אמרה שהיא לא מוכנה עוד הליכי הפריות, הציע לה הרופא לעבור תרומת ביצית.

למען הסר ספק, יעל היא אשה בריאה,  וללא עדות רפואית לפגיעה באיכות או בכמות הביציות. כמו שראינו, היא נכנסה למספר הריונות ומטופלת על ידי רופאים הנחשבים מהשורה הראשונה.

תחושת הבטן של יעל הביאה אותה לעשות בירורים נוספים וללמוד באופן עצמאי יותר על אודות נושא פוריות גברים. היא מצאה שבארצות הברית ישנה אף “התמחות על” בפוריות גברים. זו נחשבת חלק מתחום האורולוגיה: רפואת גברים עם בין היתר דגש על פריון גברים.

ומצאה כי פרוטוקולי הטיפול המקובלים בעולם לתהליכי הפרייה מחייבים כל רופא המטפל בזוג לשלוח להערכה ולבירור מתאים לא רק את האישה, אלא גם את הגבר.

היא התייעצה עם חברה טובה שלה, שעברה “רק” חמישה טיפולי הפרייה. ליעל הסתבר שלאחר שבעלה טופל על ידי מומחה פוריות גברים, נכנס הזוג להיריון: למרות הלגלוג שהפגין הגינקולוג שטיפל בהם, חודשיים מתחילת הטיפול – וחמש שנים מיום הנסיונות הראשון שלהם – הזוג נכנס להריון.

בעקבות כל אלה, פנתה יעל למומחה לרפואת גברים. בן זוגה אובחן כסובל מבעיה נפוצה למדי, וריקוצלה,  (כ-15% מהגברים) והוא מטופל כיום לתיקון הבעיה.

פוריות הגבר: מה למדתי מהסיפור של יעל?

הסיפור של יעל זיעזע אותי באופן אישי. בעקבותיו הצטרפתי לתחקיר עומק שנעשה באופן סמוי על ידי אורלי וגיא מרוז בערוץ 10. התחקיר שלהם הצביע גם הוא על הקלות הבלתי נסבלת שבה מבוטל מהלך טיפולי שלם וחיוני של הפניית הגבר לטיפול. טיפול, שיש בו כדי לייתר תהליכים רפואיים שהיריעה קצרה מלתאר את מורכבותם (ראו קישור).

בתחקיר סיפרה ‘יעל’ לגינקולוג הפוריות על כוונתם, שלה ושל בן זוגה, לטפל גם בבעל והוא ביטל את הטיפול בתואנה שאין דרך לטפל בזרע, שהפרוצדורה הניתוחית היא “דרמטית” ולמעשה פעל כדי להניא אותם מלטפל בגבר.

נראה היה כי תשעה טיפולי הפרייה, הורמונים, שאיבות, וכל הסיכונים הנלווים נתפסו לכאורה על ידי אותו רופא כעניין פעוט. זאת, בשעה שהפרוצדורה הניתוחית שנועדה לטפל בגבר אורכת כשעה, ללא אשפוז בביה”ח.

הסתרה מכוונת או בורות רפואית בכל הנושא של פוריות גברים?

האם ישנה בסיפור הזה הסתרה מכוונת של נושא שלם, שהסיבה לה כלכלית? ואם לא, האם יכול להיות שהגינקולוג לא הכיר את הנושא ולכן לא פעל בהתאם? האם קיימים חסמים פסיכולוגיים בנושא?

חשוב לדעת שבישראל, תחום פוריות גברים הוא תחום שהיה שרוי בתרדמת שנים רבות.. עוד יותר חדשה לציבור היא התמחות-על באורולוגיה שנקראת “אנדרולוגיה” או רפואת גברים.

מה שלא חדש בישראל, מדינה שחורתת על דגלה לשמחת כולנו “פרו ורבו” כעקרון ,  היא האפשרות  לממן אינספור מסעות והליכי הפריות שהשווי שלהם לרופא המבצע הוא אלפים רבים של שקלים;

שווי כל טיפול פוריות לתעשיית התרופות הוא אלפים רבים של שקלים וכיום ניתן לבצע חזרות רבות של טיפולים כמעט ללא הגבלה, והכל על חשבון קופות החולים. ההשלכות של כל טיפול הורמונלי על בריאות האשה הן עצומות. מתן ההורמונים אף מעלה את הסיכון לחלות בסרטן, שלא לדבר על שינויים דרמטיים במשקל, במצבי הרוח ועוד ועוד.

ההמלצות המקצועיות ברפואת פריון הן חד-משמעיות כבר שנים רבות: על הגבר והאשה לעבור בירור פוריות מסודר במקביל. בדיקת הזרע, אומר ד”ר שי שפי, הינה רק חלק אחד מההערכה המלאה והקפדנית של הגבר, ולכשעצמה, אינה מספיקה להערכת פוטנציאל הפוריות של הגבר.

כמו בסיפור שלפנינו, גם כאשר גינקולוגים נתקלים בבדיקת זרע שמדדיה אינם תקינים הם פעמים רבות יתייחסו לכך כאל פרמטר לא בר שינוי, ותוך תפיסה שאין בכך כדי לשנות את מצב ההפרייה לא ישלחו את הגבר לבירור האנדרולוגי המתחייב.

מעבר לעובדה שאצל גברים עם מדדי זרע נמוכים חשוב מאוד לערוך בירור רפואי מלא, לעיתים מדובר במצבים רפואיים שיש בהם כדי סכנה ממשית לבריאות בכלל (למשל מחלה סיסטמית) ואי שליחת גבר עם מדד כזה לבירור משמעו הזנחה. מדי יום אנו נתקלים במרפאות בגברים, ובזוגות  שבירור אנדרולוגי מלא חסך תהליכי הפרייה מורכבים , לא בכדי פרוטוקולי הטיפול מורים בירור של שני בני הזוג באופן מקיף.

אבל מרבית הגינקולוגים לא יסייעו במידע ולא יפנו את הגבר לבדיקה של רופא מומחה או לטיפולי השבחת זרע שונים, אף במידה ותאובחן בעיה. מכל זה עולות כמה שאלות:

  • האם פרוטוקול הטיפול הנכון באמת צריך להעביר את כל נטל הטיפול בפוריות לאישה והאם זאת אכן הדרך הרפואית הנכונה?
  • מה בכל זאת אפשר לעשות במקרה של נתוני זרע לא תקינים?
  • מה חשוב מאוד לדרוש מהרופא בקופה או מהגינקולוג המטפל באם אתם מצויים בהליך פוריות?

ד”ר שי שפי, אנדרולוג והמומחה המוביל בישראל  לפוריות הגבר מסביר:

במקרים רבים יותר מדי, כאשר זוג עם בעיית פוריות מגיע לגינקולוג, הגבר אינו עובר כל בירור, ולמעשה, כל שהוא מתבקש “לתרום” מסתכם בבדיקת זרע….

חשוב לציין שבדיקת זרע אינה בדיקת פוריות ואינה מחליפה בירור אנדרולוגי מלא לגבר לצורך הערכה כוללת ומקיפה של מצבו. יתרה מזאת, גם אם תוצאות בדיקת הזרע אינן טובות, מסבירים לגברים – כמו בדוגמא שלפנינו – ש”אין מה לעשות”. ההמלצה שלי היא לדרוש ולערוך אם כן ברור אנדרולוגי מקיף ומלא לאחר הפניית הרופא המטפל.

מהו בירור אנדרולוגי?

בירור אנדרולוגי דומה לבירור של הגינקולוג לאישה לפני הליך פוריות. הרופא בודק את כלל ההיבטים שבסופו של דבר ייתנו את התמונה השלמה לגבי מצבו של הגבר ומדדי הפוריות שלו.

בדיקה של ההיסטוריה הרפואית המלאה של הגבר, ,בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה שנות, מורכבות פחות או יותר לפי הצורך, כל אלה מביאים לזיהוי מצבים הפיכים וברי טיפול, כמו למשל חוסרים הורמונליים שגורמים לבעיה, או חסימות לסוגיהן.

לבירור האנדרולוגי ישנן מטרות שונות, מהן נגזר גם אופן הטיפול. הבדיקות פשוטות ולרוב גם לא פולשניות או מביכות:

1. ברור היסטוריה רפואית ופוריות: מחלות, ניתוחים, תרופות, הרגלי חיים, חשיפות לרעלנים, גונדוטוקסינים, מחלות חום, סטרואידים אנבוליים, רמת טסטוסטרון, דפוסי קיום יחסי מין.

2. בדיקה גופנית שכוללת: בדיקת גניטליה, תשעורת, השמנת יתר, גינקומסטיה

3. בדיקות מעבדה: זרע, הורמונים, גנטיקה, הדמיה

מטרת הבירור האנדרולוגי היא “לשבץ” את הגבר לאחת מ-5 הקטגוריות הבאות, שבהתאם להן יקבע הטיפול:

  • מצבים הפיכים: שיפור בפוטנציאל הפוריות של הגבר על ידי שינוי אורח חיים, הקטנת חשיפות לרעלנים, מתן תרופות, טיפול בוריקוצלה, תיקון חסרים הורמונליים וכד’.
  • אפיון מצבים לא הפיכים שניתן לטפל בהם: כאן מתחייב טיפול גם באישה. לדוגמה אזואוספרמיה (היעדר מוחלט של זרע), או מצבים לא מוסברים
  • אפיון מצבים לא הפיכים שאינם ברי-טיפול: הליכה לתרומת זרע או אימוץ
  • אפיון מצבים בריאותיים משמעותיים שבעיית הפריון היא רק תוצאה שלהם. מצבים אלה מחייבים טיפול שהוא מעבר לטיפול הפוריות, כיון שיש בינהם מצבים מסכני חיים (גידול באשך, למשל)
  • איתור מצבים גנטיים בעלי חשיבות לגבר ו/או לצאצאיו

בסיומו של הברור מופנה הגבר לטיפול במדית הצורך. אם המצב הפיך, משתפרים מדדים שונים או שנפתרת הבעיה כל-כולה. במקרה שלא, ניתן לבחון גישות אחרות, שלא תמיד כוללות טיפולי הפריה לאשה.

לסיכום:

לטיפולי פוריות מגיעים לרוב לאחר שנה של קיום יחסי מין ללא הגנה, אם לא הושג הריון. אם אתם בתהליך פוריות או שוקלים להכנס לתהליך כזה, רצוי מאוד שתערכו ברור מקיף לא רק של מצב הבריאות של האשה, אלא גם לגבי מצבו הבריאותי-פריוני של הגבר.

ברור אנדרולוגי כזה, שכולל לא רק ספירת זרע, אלא גם הערכה רפואית מקצועית, יכול לא רק לחסוך סבל מהאשה ומבני הזוג, אלא גם להביא במהירות לשיפור התוצאה המיוחלת –הריון.