“הניתוח הצליח הרופא מת”…

איך בוחרים את המנתח הנכון ומה חשוב לבדוק טרם סגירת טיפול רפואי.

עם התקדמות הרפואה בישראל , כיום יותר מאי פעם,  אנחנו, הצרכנים הרפואיים, יודעים קצת יותר, מבקשים קצת יותר ורוצים להיות שותפים גם בטיפול בנו ועוד הרבה קודם לכן בבחירה. מטופלים רבים מבינים היום בניגוד לעבר הלא רחוק,  שטיפול רפואי הוא רכישה חשובה, לפעמים יש לה השלכות פיננסיות בלבד אבל ברוב המקרים מדובר ברכישה עם משמעותיות דרמטיות על איכות חיים ולא פעם גם על הקו הדק בין חיים למוות.

אם בעבר מטופל היה הולך למנהל המחלקה בלבד, יושב אצלו בחדר דומם ולא מניע שריר מהכבוד והיראה- כיום מטופלים בודקים, מחפשים, שואלים יותר, ועורכים בירור משמעותי, לומדים את החומר ומבקשים כלים למידע שיסייע בתהליך קבלת ההחלטות , ואנו נתקלים עוד ועוד במטופלים שמבקשים מאיתנו  טרם קבלת החלטה, לבדוק עבורם וגם לצייד אותם בשאלות לפגישה עם הרופא טרם הניתוח שתסייע להם בקבלת ההחלטות.

בין היתר- המושג “חוות דעת שנייה” לקראת ניתוח גם הוא רווח מאוד ומקובל ואנשים מוכנים להתייעץ שוב לקראת הליך רפואי- דבר שלא היה מקובל כלל חמש או שש שנים אחורנית.

מה זה מנתח טוב? או מהם הדברים שאני

חייב לדעת על מי שהולך לנתח אותי?

בניגוד למה שרבים חושבים – מקצועיתו של כירורג חשובה בשלושה רבדים עיקריים:

א.      אבחון והתאמת טיפול מתאים

ב.      מקצועיות בחדר ניתוח

ג.       וכאן רבים לא מודעים- היכולת לנהל גם סיבוך במקרה שיקרה כזה.

ואנחנו נוסיף מימד רביעי- המימד האנושי – היכולת לראות אדם כשלם ולטפל בו ככזה בממדים של שירות, וטיפול המשכי- או במילים פשוטות- להיות רופא.

כל המדדים האלה נשמעים ברורים איך יודעים אם הרופא שלי כזה?

הרבה מהתהליך כמו בכל רכישה אחרת קשור לבדיקה מדוקדקת קודם לכן (חלק מעבודתנו ב-ManageMed היא ללוות לסייע ולבחון בכלים מקצועיים ואחרים את הפרמטרים הטעונים בדיקה).

חשוב מאוד לתת את הדעת גם לאינטואיציה אישית וחיבור למנתח

מהן השאלות שחשוב שיהיו באמתחתנו בפגישה עם מנתח פוטנציאלי

ניתוח לפני הכל הוא תהליך שדורש המון אמון ותחושת ביטחון. אנחנו מפקידים את גופנו ואת אמוננו בידיו של אדם אחר.

יש לא מעט שאלות שהן ספציפיות לכל ניתוח ואנחנו מציידים את המטופלים שאנו מלווים אותם בשאלות הללו אבל יש גם שאלות יותר כלליות שחשובות לכולם-

אבל חשוב מאוד שארבעת הפרמטרים הללו יעמדו כנר לרגלינו בעת בחירת מנתח וכך בפגישה עם המנתח חשוב לשאול:

  1. כמה מקרים כאלה ניתחת בעבר (אם מדובר בניתוח מורכב מאוד ונדיר יותר).
  2. סיבוכים וניהול סיבוכים –  זה בסדר גמור לשאול גם שאלות על סיבוכים אפשריים ולהתעקש לשמוע תשובות גם אם זה לא נעים- בסופו של יום התחושה היא חשובה ואם יצאנו מהחדר סומכים על הרופא זה הכי חשוב.
  3. מה קורה אם הניתוח מסתבך- האם אתה זמין לי? איך? (ולוודא שמקבלים תשובות מאוד ברורות כולל)
  4. איפה אהיה מאושפז?
  5. האם יש צוות נוסף מלבדך שמלווה אותי במלהך האשפוז?

טיפ קטן אבל חשוב– בניגוד למה שחושבים רבים – מטופלים רבים חוששים שאם ישבו אצל הרופא וישאלו המון שאלות ייזכרו כ”נודניק” .מנסיוננו הרב משני צידי המתרס-   מטופל ששואל הרבה שאלות ייזכר אצל המנתח יותר מחברו השתקן שיהיה עוד אחד ברשימה.

ובעת הניתוח אנחנו רוצים להיות פרצוף ולא סתם עוד גוף.

גיל המנתח והותק שלו

מטופל שפנה אלינו לפני כמה ימים סיכם את הדילמה הזאת באופן הכי מדוייק כשהתלבט לגבי ביצוע ניתוח בין שני מתנחים: הראשון ותיק מאוד בעל מוניטין ומבוגר. השני  פחות מוכר אבל ידוע בתחום וצעיר בגיל יחסית:

“הוא אמנם מנהל מחלקה אבל הוא מבוגר מאוד, לא יודע כמה סבלנות יש לו ואם לא רועדות לו כבר הידיים, מצד שני הרופא הצעיר יותר אליו הלכתי, אולי לא מנוסה כמוהו,  כי הוא ראה כבר

הכל”.

מנסיוננו רב השנים, ועבודתנו עם עשרות רבות של מנתחים בארץ ובעולם-  מוניטין מקצועי של רופא מורכב ממספר לא מועט של פרמטרים. אנו עובדים עם מנתחים בכירים מאוד ומבוגרים שעדיין עושים עבודה מופלאה ואכן נסיונם הולך לפניהם ומצד שני עובדים עם לא מעט כירורגים שהמוניטין שלהם הציבורי עוד לא נבנה אבל הם הבכירים בתחום וברמה ניתוחית ורפואית שמם הולך לפניהם גם בזירה הבינלאומית. לעיתים לבוגרים יותר יש ערך בשל נסיונם לצעירים במקרים רבים יש יתרון כי הם עומדים בחזית החדשנות  וגם לעיתים מביאים ראייה רעננה יותר ולעיתים יש לכך משקל לא מבוטל.

הכלי החשוב ביותר שאנו עובדים עמו בעבודתנו עם הרופאים הוא הצלבות מידע עם בתי החולים עם הנסיון המצבר ועם בירור עומק על כל אחד מהרופאים ונסיונו בשילוב עם היכולת שלו אכן לתת שירות עומק למטופל.

בחירת רופא מנתח וסוגיות ביטוח

מה עושים אם מצאתי מנתח שנראה לי מתאים אבל הוא לא ב”רשימת המנתחים בהסכם” של חברת הביטוח או של קופת החולים?

אחת הטעויות הנפוצות בהבנה של מרבית האוכלוסייה היא שרוב האנשים מבינים את הפוליסה באופן שגוי ומניחים שאם הרופא אינו ברשימה לא ניתן להנתח אצלו ו\או ניתן בתשלום . למעשה עושים פשרות משמעותיות בהחלטה הרפואית שלהם.

חשוב מאוד לדעת- חברת הביטוח הפרטית במרבית הפוליסות, מחוייבת לשלם על ניתוח . ולמטופל מותר לבחור כל מנתח. יכולה להיות מחלוקת על גובה שכר המנתח- ומחלוקת כזאת תמיד צריכה לעמוד לדיון .חלק עצום מהתיקים שאנו מטפלים בהם לאורך השנים נעוצים בפער הזה, אך במרבית המקרים ניתן לגשר על הפער ולא על חשבון המטופל- אלא בהסכמה בין הרופא לחברת הביטוח , בתיווך שלנו אם יש צורך בכך.

בכל שאלה וסיוע בתהליך הרפואי – אנחנו לרשותכם

בברכת בריאות טובה, צוות ManageMed .