בנוגע ללב

צנתור אבחוני- מידע שימושי וחשוב

רואיינו וכתבו עבורנו- מומחי ובכירי הקרדיולוגים במרכז הרפואי ת”א (ביה”ח איכילוב)  פרופ’ שמואל בנאי , ד”ר אריק פינקלשטיין, ד”ר אמיר הלקין.

מדוע מבוצעת הפעולה?

צינתור לב אבחוני,  ,( Diagnostic Coronary Angiography) נחשב כיום כאמצעי הרפואי היעיל ביותר לאבחון טרשת בעורקים הכליליים  מחלה שעשוייה לגרום להתקף לב, שבץ מוחי ואף מוות.

כמה צנתורים מבוצעים מדי שנה בישראל?

מדי שנה, מבוצעים במדינת ישראל כ- 30,000 צינתורים אבחוניים.

כיצד נגרמת טרשת?

הלב אחראי על אספקת דם מועשר בחמצן לכלל אברי הגוף, ומצדו, מקבל אספקה של דם מועשר בחמצן מהעורקים הכליליים. טרשת עורקים (בלעז, אתרוסקלרוזיס, Atherosclerosis), היא מהגורמים העיקריים למחלת לב כלילית, מאחר והיא גורמת להצטברות שומן, סידן וכולסטרול בדפנות העורקים הכליליים.

טרשת הינה הצטברות של שומן סידן וכולסטרול בדפנות עורקי הלב, בעקבותיה דפנות העורקים הכליליים מתעבים, מאבדים את גמישותם ונעשים צרים. טרשת עורקים שאינה מאובחנת ומטופלת עלולה לגרום לחסימה של עורק כלילי שיגרום לשבץ , התקף לב ופוטנציאלית גם מוות.
איך מבוצע הצנתור?
צינתור אבחוני הוא פעולה פולשנית, שאורכת בין 10-30 דקות, בהרדמה מקומית וללא כאב.  במהלך הצנתור מוחדר צנתר  אל העורקים הכליליים, דרך עורק ראשי במפשעה או ביד  תחת הנחייה של צילום רנטגן. באמצעות הפעולה ניתן להדגים בדיוק רב את מבנה העורקים היצרויות וחסימות הפרעות בזרימת הדם ופעילות ותפקוד שריר הלב וחדריו.

לפיכך, משמש הצינתור ככלי אבחוני ממעלה ראשונה לאבחון מצבים פתולוגים לא רק בעורקים – אלא גם בלב עצמו.

מי נדרש לצנתור? איך עליי לדעת שעליי להגיע לצנתור?

• מטופלים שסובלים מכאב בחזה בזמן מאמץ (תופעה שמכונה תעוקת חזה).

• כהמשך בירור לבדיקות דימות קודמות שהעלו חשד לטרשת עורקים.

• תלונות חוזרות על כאב בחזה שסיבתו אינה ידועה.

• אם קיים חשש להיצרות בעורק כלילי גדול.

• מטופלים שנמצאים בסיכון גבוה לפתח מחלת לב כלילית. גורמי סיכון למחלת לב כלילית כוללים עישון, עודף משקל, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, וסיפור משפחתי של מחלות לב.

במידת הצורך, עשויה להתקבל החלטה על מעבר מצינתור אבחוני לצינתור טיפולי, על מנת לטפל בבעיות שנמצאו, כגון פתיחת עורקים סתומים, והכנסת תומכנים (Stents, סטנטים).

במקרים מסוימים, במקום להפנות את המטופל לצינתור אבחוני, יומלץ לו על ביצוע צינתור וירטואלי שאינו פולשני, או סריקת קרדיוסקן (Cardio Scan), שהיא למעשה צילום CT של הלב והעורקים הכליליים.

בכל מקרה של ספק- חשוב להתייעץ עם קרדיולוג מומחה טרם קבלת החלטה

פנה אלינו במידה ואינך בטוח info@manage-med.COM

מה יקרה אחרי הצנתור?

ההתאוששות מפעולה זו היא קצרה בדרך כלל. מרבית המטופלים ישוחררו לבתיהם בבוקר שלמחרת הצנתור.

–          ומה יקרה לאחר השחרור מביה”ח?

בימים הראשונים שלאחר הצינתור תיתכן רגישות במפשעה.זמן החלמה לרוב הינו כיומיים בבית.

באם נדרשת לצנתור  נלווה אותך יד ביד בכל התהליך

info@manage-med.com