פוריות הגבר: תאי הזרע אוהבים לישון

על מחקר חדש שמצביע על קשר בין חוסר שינה לירידה באיכות תאי הזרע, וגם מה חשוב ואפשר לעשות בנידון

המאמר נכתב כשירות ע”י ManageMed בשיתוף עם ד”ר שי שפי, מוביל את תחום האנדרולוגיה ופוריות הגבר בישראל, הנו אורולוג, והמומחה היחיד בישראל בעל התמחות-על באנדרולוגיה (מאוניברסיטת קליפורניה בסן-פרנסיסקו בארה”ב, UCSF).

ישנים טוב? כל הסיכויים שאתם שומרים על איכות הזרע שלכם, ומקטינים את הסיכויים לבעיות בפריון. מחקר חדש מצא קשר ישיר בין איכות השינה שלנו ואיכות הזרע. המחקר, שנעשה בדנמרק, מגלה שאיכות הזרע יורדת באופן משמעותי במידה וישנן הפרעות רבות לשינה.

אנדרולוגים – מומחים לרפואת גברים – מתריעים לא מעט על הצורך שבשמירה על אורח חיים תקין, בכל הקשור בפוריות הגבר. רופאים מומחים אלה, כמותם ישנם מעטים בלבד בישראל, מצביעים כבר שנים על הצורך בפעילות גופנית תקינה, בשמירה על משקל תקין והמנעות מעישון ומסטרס – מתח נפשי. גורמים אלה, אומרים מומחים כמו האנדרולוג ד”ר שי שפי, הם בעלי השפעה רבה על תקינות נוזל הזרע של גברים בגיל הפוריות, ומכאן שגם על הפוריות שלהם.

אם בעבר נושאים מסוימים הקשורים לגבר, כגון בעיות פוריות ואיכות הזרע היו בגדר טאבו, הרי שכיום נושאים אלה מוצגים “על השולחן”, אם בפגישות ייעוץ עם האנדרולוג, ואם הפורומים שונים.

איכות הזרע- יש סיבה אמיתית לדאגה.

איכות הזרע נמדדת במספר פרמטרים, ביניהם ריכוזו בנוזל הזרע, התנועתיות שלו, תאי הזרע, והמבנה שלו. למרות שנוזל זרע תקין מכיל לרוב עשרות עד מאות מליוני תאים, הרי שחלק ניכר מתאי הזרע בפליטה אינם עומדים בפרמטרים בינלאומיים מוסכמים, ופוטנציאל ההפריה שלהם נמוך. צריך לזכור שכל תאי הזרע הזעירים הללו משתחררים לנרתיק (וגינה), ועליהם לאתר, להתביית ולהגיע לתא ביצית בודד הנמצא במרחק גדול מאוד יחסית לגודלם, ברחם. ‘מספרית’ הסיכויים להפריה נראים אולי משמעותיים, אבל למעשה הם לא בהכרח כאלה.

לכן, אין פלא שהאנדרולוגים – רופאי הגברים המקבילים לגינקולוגים אצל נשים – מודאגים מכל נתון שמצביע על ירידה באיכות הזרע אצל הגברים. ואכן, יש להם סיבה לדאגה: בדורות האחרונים ישנם נתונים המצביעים לכאורה על ירידה כזו, כולל מחקרים שהתפרסמו ממש לאחרונה., עדיין לא ברור מהם שיעורי הירידה האמיתיים באיכות הזרע , אבל יתכן שמדובר במגיפה כלל עולמית. מגיפה, שרוב החוקרים בתחום מייחסים בראש ובראשונה להרגלי החיים שהפכו בריאים פחות, ולחשיפה לכימיקלים שונים בעלי אפקט הורמונלי, הנמצאים כמעט בעל מקום, ולא רק לחומרי הדברה.

מה לשינה ולאיכות הזרע?

קשר נסיבתי בין השניים התגלה כבר בשנת 2001, כאשר חוקרים מהטכניון הראו שישנו קשר בין הורמון השינה – מלטונין – לבין איכות הזרע: הקבוצה, בראשותו של פרופ’ פרץ לביא, גילתה שגברים שסובלים מפיגור בהתפתחות המינית הם בעלי רמה גבוהה של מלטונין. אותו צוות, בשיתוף פרופ’ רפי לובושיצקי מבית החולים “העמק” בעפולה, גילו שמתן מלטונין לגברים בריאים הוריד את איכות הזרע של חלקם, בהשוואה לגברים שלא קיבלו את ההורמון.  מלטונין משמש להסדרת שינה מי שחוזרים מטיסות ארוכות ואצל מי שסובלים מבעיות כמו חוסר תיאום בין שעות השינה ללילה, כולל אצל מתבגרים וגברים צעירים.

לד”ר שי שפי, אנדרולוג ואורולוג בכיר, ובעל הניסיון הרב ביותר בארץ בניתוחים מיקרוכירורגיים בפוריות הגבר ובמצבים של היעדר מוחלט של זרע, אזואוספרמיה, לא זרים כל הממצאים האלה; כמי שעוסק שנים ומקרוב  בתחום, הוא פיתח יחס של הערכה עמוקה לכל מה שקשור לייצור הזרע ולגורמים המשפיעים עליו: “אין ספק שהספרמטוגנזה (תהליך ייצור הזרע) הוא התהליך המורכב ביותר בגוף הגבר. הוא מתרחש תחת בקרה של מאות גנים, בסביבה הורמונאלית מורכבת, ובשילוב מנגנוני היזון-חוזר מתוחכמים. ככזה, קיימות בו נקודות רבות העלולות להפגע ע”י גורמים חיצוניים”.

“אין ספק שדרושה התיעצות עם אנדרולוג, במקרים כאלה, ולא הייתי “רץ” לטפל טיפול ארוך טווח במלטונין בתרופה שיעלותה והשפעות הלוואי שלה טרם נקבעו בצורה מספקת,” אומר ד”ר שפי, “במיוחד לאור תוצאות המחקר הדני החדש.”

במחקר הדני נבדקו 953 גברים צעירים בגיל גיוס: הם “גויסו” למחקר בזמן שנבדק הכושר הקרבי שלהם, לקראת גיוסם לצבא. לאחר שנלקחה דגימת זרע שלהם, ענו הנבדקים על שאלון בו התבקשו לתאר את איכות השינה שלהם בחודש שלפני המבדקים.

התוצאות גילו קשר מסוג עקומת U בין הפרעות בשינה, ספירת זרע, תנועתיות זרע, מבנה תאי הזרע ונפח האשכים. גברים שסבלו משיעור גבוה של הפרעות בשינה – ציון מעל 50 – היו בעלי ספירת זרע נמוכה ב- 29% מגברים בעלי הפרעות שינה נמוכות (ציון שבין 11 – 20). גם תקינות מבנה תאי הזרע היתה נמוכה יותר אצל גברים שסבלו מחוסר שינה – לפחות בשיעור של 1.6%.

“אין ספק שישנה חשיבות רבה בהמשך המחקר בתחום זה.” אומר האנדרולוג, ד”ר שי שפי, ומוסיף כדי שהמלצה מחקרית תקבל תוקף רפואי, דרוש ביסוס רחב למסקנות שלה והמשך מחקר.

ד”ר שפי, מומחה לאורולוגיה, התמחה ברפואת גברים בארצות הברית, והוא חלוץ בתחום זה בארץ. לא מעט גברים צעירים מגיעים למרפאתו, לאחר שהתגלו אצלם בעיות בפוריות. אצל חלק מהגברים מוצא ד”ר שפי גורמי בעיות פוריות שאפשר ליחס אותם לאורח חיים לא בריא: עישון, משקל עודף וכד’, ואצל חלקם הבעיה היא מכנית או אורגנית; בעיות אותן ניתן כיום לפתור במיקרוכירורגיה ייעודית, ייחודית לתחום האנדרולוגיה.

“למחקר הדני חייב  להיות המשך, בין אם על ידי אותם חוקרים או חוקרים אחרים בתחום.” אומר ד”ר שפי: “אנחנו צריכים להבין כמה מבעיות חוסר השינה תלויות בסביבה של הגבר, ולהפריד בינן לגורמים מבלבלים אחרים, העלולים אף הם להשפיע לרעה על נתוני הזרע אצל אותה קבוצת גברים. עדיין לא ברור אם שיפור איכות השינה יכול להחזיר את הזרע למצב תקין בטווח קצר, למשל. ככלל, המחקר בתחום האנדרולוגיה קיים ומתבצע. במקביל, כל נבדק שמגיע למרפאה תורם להבנה שלנו בתחום, מעשיר את הנסיון ומאפשר טיפול טוב יותר בגברים.”

אין ספק שמחקר זה על הקשר שבין איכות השינה ואיכות הזרע, מצטרף למחקרים אחרים שמראים את החשיבות שבניהול אורח חיים תקין.

מה אפשר בכל זאת לעשות כדי לשמר או לשפר את איכות הזרע לאילו מבינינו שהנושא חשוב להם שאלנו את ד”ר שפי?

אני נוהג להמליץ לפציינטים שלי להתייחס לגופם בכבוד, או כמו שלמדתי מהבוס שלי בארה”ב:

Treat your body like a temple…

המנעו מעישון וצריכה מוגזמת של אלכוהול, שמרו על תזונה מאוזנת, עסקו בספורט, מצאו דרכים להתמודד ולהפיג מתחים, ודאגו לישון כמו שצריך”.

בכל מקרה, אם קיימת בעיה, ד”ר שפי ממליץ על בדיקה אצל אנדרולוג מומחה לשם ברור.

צריך לזכור שיכול להיות שלכל גורם ישנה השפעה קטנה בלבד, אבל יחד, כשהם חלק התמונה רחבה וגדולה יותר, יש להם השפעה ניכרת על פוריות הגבר, אולי אף גדולה מחלקיה.

Am J Epidemiol. 2013 May 15;177(10):1027-37. doi: 10.1093/aje/kws420. Epub 2013 Apr 7.

לייעוץ ולמידע נוסף בנושא פנו ליועצת ManageMed